Telefon

+420 732 388 387

E-mail

lada@kytkyzkamene.cz

Adresa

Kámen u Habrů

Tenhle článek pro mě byla velká výzva. Chtěla jsem ho napsat hned, jak jsem pustila do světa informaci o zrodu Kytek z Kamene. Ale vždy se do toho zapíšu, napíšu toho spoustu, nakonec si to přečtu a z různých důvodů to nezveřejním. Někdy je to moc obsáhlé, že by vás to nudilo. Někdy zas moc stručné, že se bojím, že jsem nenapsala vše, co jsem chtěla. Ale obavy stranou, článek jde do světa 🙂

V článku se dočtete proč je, podle mě, fajn kupovat české květiny. Jak to vypadá na většině květinových farmách v rozvojových zemích a jaká je situace u nás v Česku. A protože ze své pozice nováčka na květinovém trhu si netroufám popisovat detaily, které úplně neznám, je pro mě důležité mít relevantní zdroje svých tvrzení a všechny je v článku najdete.

Soběstačnost

„Česko je v produkci řezaných květin soběstačné z necelého jednoho procenta“ – předsedkyně Platformy Výkvět Lamya Zítková Kourdi

Platforma Výkvět je sdružení českých ekologických pěstitelů květin. My nejsme členy, jsme ještě mladá farmička, ale vyznáváme stejné hodnoty, tak třeba časem… Dále Lamya Zítková Kourdi uvádí, že počet květinových farem v ČR za posledních několik let vzrostl odhadem na 200 (údaj z roku 2023). A to je, podle mého, super zpráva.

Je ohromně pozitivní, že vzniká tolik nových lokálních květinových farem. Ale je ohromná škoda, jak malé procento trhu zatím dokáží pokrýt. Opravdu jen kolem jednoho procenta prodaných květin v ČR je od lokálních pěstitelů!

Myslím, že tomu rozumím, klasické květinářství je na každém rohu, člověk jde kolem, jen ukáže na květiny, které chce a odchází s kyticí. Cesta ke květinovému farmáři je o trošku složitější, ale ne o moc. Zkuste si na internetu dohledat květinovou farmu ve svém okolí. Co nabízejí najdete na webu i na sociálních sítích a květinu si můžete objednat z domova, stačí zavolat. Pak už jde jen o to květinu vyzvednout. Často květinové farmy nabízí i dovoz. Myslím, že je to stále o tom, že se o této možnosti málo ví.

Je tu 99 % trhu, které jsou potřeba pokrýt českými květy. Ano, z kapacitního hlediska to není úplně možné, taky je někde potřeba pěstovat zelenina, obilniny a tak, že jo? Ale idea je to pěkná. Kdyby nebylo třeba dovozových květin 🙂 . Tak kupujme květiny od českých květinových farmářů, ať to procento snížíme a podpoříme šikovné české ruce! Když každý bude mít poblíž květinovou farmu, nebudeme mít důvod kupovat květiny z dovozu.

Odkud se vlastně většina květin, u nás prodávaných, bere?

„Řezané květiny se nejvíce dovážejí z Nizozemska, dále také Ekvádoru, Kolumbie, Španělska, Keni,..“ to vyplývá z dat Českého statistického úřadu (Situační a výhledová zpráva Květiny a okrasné rostliny 2022)

Takže z ověřených zdrojů už víme, kolik procent květinové produkce se k nám dováží a nyní už víme odkud. Největším dovozcem je Nizozemsko, ale pravdou je, že jen něco málo se tu i vypěstuje. Většina květin se do Nizozemska dováží z Izraele, Keni, Zimbabwe. Největší květinová burza je Royal FloraHolland v Aalsmeer. Každý den touto burzou projde až 16 milionů řezaných květin! To není těžké dohledat, velcí internetoví prodejci se tím rádi chlubí, že mají květiny, které procestovali svět. Dokonce se tam pořádají zájezdy, abyste mohli vidět květiny, které toho za svůj krátký život procestovali možná víc než vy. Než já určitě :). Zvláštní, na květinovou burzu v Nizozemí se pořádají zájezdy, ale na žádnou z květinových farem v Africe či Jižní Americe ne, to nám nikdo neukáže – k zamyšlení. Oproti tomu čeští květinoví farmáři vám svojí farmu rádi ukáží, pořádají workshopy, samosběry květin, komentované prohlídky, dny otevřených zahrad,…

S těmi květinami je to vlastně takhle:

Někde v Africe či Jižní Americe vyroste květina (já bych i řekla, že se vyrobí, tahle velkovýroba už není pěstování), květina se naloží do letadla a poletí do Nizozemska. Tam se seznámí s ostatními květinami z celého světa a koupí jí překupník, který jí doveze do České republiky. Těžko říct, jestli jí doveze rovnou do malého květinářství na malém městě nebo ji čeká ještě jeden přestup v Praze.

Každopádně tohle cestování je velká nálož pro komoditu s tak omezenou trvanlivostí. Bez spousty postřiků a chemie pro prodloužení trvanlivosti by to nemohla zvládnout. I když logisticky je to vše vymakané vážně dobře. Všechny přesuny jsou fakt rychlé. Ale když uvážíme, že průměrná trvanlivost řezané květiny je týden, no řekněte sami, má to smysl?

No a pak si tuhle kytičku koupíte (v její ceně zaplatíte všechny její přesuny, přestupy a všechny lidi, kteří s její cestou měli co do činění; ke skutečnému „pěstiteli“ jde opravdu jen zlomek ceny) a z lásky jí darujete.

A teď příběh české květiny od českého ekologického farmáře:

(Pozor ať nedojde k mýlce, i český farmář umí používat chemii. Já patřím do skupiny, která to neumí a umět nechce a proto o těch i píši).

Farmář/farmářka zjara zaseje semínko, zasadí sazeničku nebo cibulku, květinku si piplá, hnojí, zalévá. Takhle si vypiplá květinek spousty. Dělá to s nadšením, s vidinou, že to dělá nejen pro svůj výdělek. Férový výdělek je samozřejmě důležitý, nebudeme si hrát na to, že to neděláme pro peníze, pořád je to náš zdroj obživy. Ale i pro tu radost z práce, pro budoucnost svěřené půdy i pro zdravé prostředí… No a po dalších několika měsících práce květiny sklidí, vlastnoručně uváže kytici a pošle do světa s nadějí, že udělají radost. Z těchto květin dýchá příroda. Květiny nemají být výrobek, květiny jsou prostě květiny.

Každý produkt má v sobě nějakou minulost, nějaký příběh. Vy teď znáte dva o tolik odlišné příběhy a můžete si vybrat. To je to skvělé na dnešním světě, možnost volby.

Špatné pracovní podmínky a tuny pesticidů a jiné zlé chemie, která ničí životní prostředí

Statistických dat o používání pesticidů v květinovém průmyslu bohužel moc není. Ono se to tak nějak všeobecně ví, ale já bych se nepodepsala pod něco, co nemám podložené. Hodně jsem hledala a našla někoho, kdo si tu práci dal za mě a sepsal k tomu zajímavé čtení s ověřitelnými zdroji (zdroj níže) a pro toho, kdo se tím nechce prokousávat, píšu takové hodně stručné shrnutí.

Květinový průmysl je znám aplikováním širokého spektra chemikálií, zvláště na květinových farmách v rozvojových zemích Afriky a Jižní Ameriky, mezi kterými jsou umělá hnojiva, insekticidy, fungicidy, nematocidy a růstové regulátory. Některé z těchto chemikálií jsou vážnou hrozbou pro lidské zdraví. Jelikož jsou řezané květiny zemědělskou importní komoditou, měli by být pesticidů zbavovány. Protože však nejsou jedlou plodinou, nepodléhají řezané květiny regulacím na rezidua pesticidů, a z toho důvodu nejsou ani kvůli množství těchto látek kontrolovány.

Je už dokázáno, že pesticidy mohou způsobovat rakovinu, poškození plodu a jiné nemoci související s reprodukcí nebo neurologická onemocnění aj. Toto riziko je samozřejmě pro konečného příjemce minimální (i když i to stojí za zvážení), ale velké je pro pracovníky, kteří jsou těmto chemikáliím přímo a celodenně vystaveny. Většina případových studií, které se tímto tématem zabývají, dochází k závěru, že pesticidy jsou při výrobě řezaných květin používány v nadměrném množství.

Studie dokládají, že používané pesticidy jsou v mnohých zemích zakázány kvůli jejich škodlivému vlivu na lidské zdraví a existují i mnohá svědectví, že lidé jsou jim vystavováni bez potřebných ochranných pomůcek.

Pro příklad tu uvedu jednu ze zakázaných chemikálií používanou v květinovém průmyslu. Je to DDT, což je dichlordifenyltrichlormetylmetan. Ještě že to píšu, vyslovit bych to neuměla. Je to jeden z nejstarších a nejznámějších insekticidů. V Evropě a USA je jeho používání zakázáno, ale v rozvojových zemích se používá. Je velmi nebezpečný pro ekosystémy, hubí škůdce, ale s úspěchem hubí nebo ohrožuje všechny formy života, vč. člověka.

Používání těchto chemikálií následně samozřejmě znečišťuje vodní toky (a všichni víme o nedostatku pitné vody v Africe), ničí místní rostliny i živočichy.

Nepíše se mi o tom lehce, tak se mi nechce o všem rozepisovat a asi by to většinu z vás ani nebavilo číst. Koho to více zajímá, ať si dohledá níže uvedenou práci. Je tam o dětské práci, o zacházení s ženami, neúnosně dlouhé pracovní době, …

KUBIZŇÁKOVÁ, Petra. HOLANDSKÝ TULIPÁN: GEOGRAFIE TRHU S KVĚTINAMI. Bakalářská práce. Brno: MASARYKOVA UNIVERZITA Přírodovědecká fakulta Geografický ústav, 2009

Napříč internetem se objevují informace, že se situaci na květinovém trhu snaží změnit hnutí FairTrade, což je super a budu mít velikou radost, pokud se situace bude lepšit. Přeci jen, tyto farmy dávají lidem v chudých regionech práci. Je už pak na zvážení, jestli by pro ně nebylo, z hlediska uživení a zachování úrodné půdy, lepší pěstovat jedlé lokální plodiny, ale to už by bylo na delší úvahy.

Zřejmě už někde, díky tomuto hnutí, situace lepší je. Nechci v žádném případě tvrdit, že výše uvedené je na všech zahraničních květinových farmách standardem a že situace je neměnná. Ale tyhle věci se mění hrozně pomalu.

Tak, pokud zůstanete věrní klasickým květinářstvím, ptejte se, prosím, odkud květiny pocházejí a po značce FairTrade. Pro solidního prodejce by neměl být problém vám tyto informace sdělit. A pokud bude vidět poptávka po férových květinách, prodejci se přizpůsobí.

Ráda bych tady ještě jednou zmínila, že i český květinový farmář umí zacházet s chemií (podle mých průzkumů jich moc není) a na naši půdu to má stejné dopady jako všude jinde. A zvláště, pokud jste citlivější na různé chemikálie, je lepší si to pohlídat. Jak už jsem psala, květiny nejsou určeny k jídlu, tudíž regulace moc není.

To by bylo tak nějak v kostce, co jsem tímhle článkem chtěla říci. Některé věci jsem hodně zestručnila. Nerada píšu o špatných věcech, mám z toho takový blbý pocit, že na vás valím jen negativní energii. Přitom chci dělat přesný opak.

Já i květiny od nás chceme šířit radost a pozitivní energii. Ale je potřeba, aby se i o špatných věcech psalo a vědělo, ať s tím můžeme společně něco dělat.

Nezanevřete na krásu květin a kupujte české květiny, které mají krásný příběh! Přinesete si domů i kousek té příjemné energie, vůně přírody a venkova.

Jsem ráda, že jste dočetli až do konce a až zase budete potřebovat čtení ke kafi, čaji či sklence vína, nebo jen pro volnou chvíli, chystáme pro Vás další články, ve kterých se dočtete:

  • jakým způsobem na naší farmě pěstujeme květiny v souladu s přírodou,
  • že i české kytice, můžete mít celoročně,
  • o dalších našich výhledech a plánech,
  • také o historii českého květinářství
  • a spoustu dalšího, tak ať o nic nepřijdete 🙂

Za Kytky z Kamene

Lada B.

A pokud si chcete rovnou udělat radost, projděte si naši nabídku a neváhejte nás kontaktovat. 🙂

Doporučené články